wróć na Bloga

Pagero blog

Historia obróbki elektroerozyjnej wgłębnej i twórcy generatora Penty

Badania nad praktycznym zastosowaniem zasad elektroerozji zostały podjęte przez wielu naukowców z całego świata od momentu odkrycia zasady elektroerozji w 1770 r.

Jako wspólnicy Penty cieszymy się z możliwości współpracy z jednym z czołowych naukowców tej dziedziny - Panem dr. Mark’iem Otto - przy projektowaniu naszych maszyn CNC PENTA.

Naukowiec ten, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, profesor Mark Otto, pracuje przy rozwijaniu technologii EDM od lat siedemdziesiątych. Może pochwalić się zbiorem ponad 80 patentów związanych najważniejszymi odkryciami w dziedzinie obróbki elektroerozyjnej.

Aby wprowadzić nieco w temat elektrodrążenia, zrobimy parę kroków wstecz w historii, do samego początku elektroerozji. W 1770 roku, anglik Joseph Priestley odkrył, że wyładowanie elektryczne może powodować erozję metali. Nikomu jednak nie udało się odnaleźć praktycznego zastosowania tego zjawiska przez 173 lata. Dopiero Boris R. Lazarenko i Natalii L. Lazarenko, dwaj naukowcy z ówczesnego Związku Radzieckiego, odkryli w 1943 r., że zanurzenie elektrody i materiału obrabianego w płynie o właściwościach dielektryka umożliwia wytworzenie stabilnego wyładowania elektrycznego. W latach 50. kraje socjalistyczne były z przodu w wyścigu technologicznym, jeśli chodzi o elektrodrążenie. Wielu młodych naukowców po powrocie ze studiów w Moskwie do swoich rodzinnych krajów nadal rozwijało nowe technologie, jak na przykład dr Stanėk z Czech, który rozpoczął badania nad EDM w VÜMA w Novem. W czasach ZSRR jego wynalazki były patentowane dla głównych producentów EDM w Szwajcarii, we Włoszech i na Węgrzech. W latach 50. XX w. do znaczących postępów w rozwoju technologii elektrodrążenia przyczynił się Instytut Badawczy ENIMS w Moskwie. We współpracy z Instytutem Projektowania Obrabiarek i organizacją rozwojową ZNIL-Elektrom udało im się stworzyć pierwsze technologie, oprzyrządowanie i dobrać materiały na elektrody.

W Europie Zachodniej ożywienie rozwoju tych obrabiarek prawdopodobnie rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie lat 50. XX wieku, między innymi na pierwszej wystawie w Mediolanie w 1954 r. W 1965 r. Firma Digital Equipment uruchomiła produkcję pierwszych minikomputerów maszynowych, siłowników i układów pomiarowych. W 1971 roku Intel wprowadził pierwszy mikroprocesor, rewolucyjny krok w rozwoju maszyn CNC. Kraje socjalistyczne nie miały natychmiastowego dostępu do najnowszej wiedzy, co doprowadziło do ich wycofania się z wiodących pozycji w zakresie rozwoju i produkcji obrabiarek CNC. Rolę lidera na rynku światowym przejęli w dużej mierze japońscy producenci, którzy przechodzili z przemysłu ciężkiego do wyspecjalizowanej mechaniki i elektroniki.

Jak wpisał się w tą historię współtwórca naszej technologii? Dr. Mark Otto ukończył Kijowski Instytut Technologii w 1961 r. w dziedzinie inżynierii elektromechanicznej i automatyki przemysłowej. W 1964 r. rozpoczął pracę w dziale EDM na wydziale ENIMS zajmującym się nową wtedy technologią elektrodrążenia, gdzie w 1968r. zdobył swój pierwszy doktorat. W latach 1970-1990 pełnił funkcję Głównego Naukowca w Laboratorium „Zasoby i kontrola procesu generatorów”. W 1988 r. na tym samym wydziale uzyskał drugi doktorat za opracowanie i wdrożenie płyt generatora z wbudowanymi systemami sterowania oraz rozwój technologii EDM dla tych generatorów. Dr Otto wyemigrował z Rosji w 1990 r. Następnie, do 1994 r. pracował jako konsultant technologii EDM dla wiodącego producenta elektrodrążarek. We Włoszech i Niemczech dr Otto projektuje, rozwija, wdraża i sprzedaje swoje wynalazki EDM, a także, od 1994 roku, dzieli się wiedzą z technologami jako konsultant elektrodrążenia. Po emigracji do USA zaprojektował, opracował i wdrożył pierwszy na świecie system ochrony przed zapłonem elektrycznym, co znacznie poprawiło możliwości i prędkość elektrodrążarek. Wynalazek zdobył liczne nagrody i złote medale na różnych wystawach zaawansowanych technologii w Belgii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Słowenii. Obecnie jest nadal aktywny w dziedzinie badań i zastosowań EDM i wykłada swoją wiedzę na światowych sympozjach naukowych i targach inżynieryjnych.

Dzięki współpracy naszych specjalistów i dr Marka Otto, jednego z najbardziej utytułowanych naukowców w dziedzinie elektrodrążenia, powstały generatory maszyn Penta, które zaliczają się do światowej czołówki generatorów w kwestii innowacyjności, bezpieczeństwa oraz prędkości drążenia. 2

Masz pytania? Chciałbyś otrzymać ofertę?

Zadzwoń, skorzystaj z formularza kontaktowego lub wyślij zapytanie ofertowe na 

rfq@pagero.plskontaktuj się z nami
2020-07-16
polityka prywatności
projekt stony i logo: www.tenDESIGN.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram